ΣΧΟΛΕΙΟΥ

à 8 Μαΐου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής επισκέφθηκε η κ. Στοφόρου Βασιλική, υπεύθυνη του Τμήματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας και ενημέρωσε τους μαθητές για την ανακύκλωση με την ευκαιρία της έναρξης προγράμματος ανακύκλωσης από τους Δήμους Ξυνιάδας, Δομοκού και Θεσσαλιώτιδας. Στην ενημέρωση παρευρέθη και ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Ξυνιάδας κ. Σπουρνιάς Γεώργιος. (Φωτογραφίες εδώ)

à 10 Απριλίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής.

à 3 Απριλίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Επισκεφτήκαμε το Ευγενίδειο Ίδρυμα, όπου στο Πλανητάριο παρακολουθήσαμε το θέαμα «Το Βίαιο Σύμπαν». Κατόπιν πήγαμε στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου στη Θόλο παρακολουθήσαμε μια εικονική περιήγηση στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών. Φωτογραφίες από την εκδρομή εδώ.

à 25 Μαρτίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής συμμετείχε στον Εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821 (Δοξολογία, Κατάθεση Στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, Μαθητική Παρέλαση). Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την παρέλαση μπορείτε να δείτε εδώ.

à

à 24 Μαρτίου 2009: Με μια σεμνή τελετή την επιμέλεια της οποίας είχε η κ. Μαρία Καραβαγγέλη, το Γυμνάσιο Ομβριακής γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Ιερέας της κωμόπολής μας Αιδεσιμολογιότατος κ. Αθανάσιος Τσιούμας, ο Δήμαρχος Ξυνιάδας κ. Γεώργιος Κοντονάσιος, ο Αντιδήμαρχος κ. Γρηγόριος Αποστολόπουλος και η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ομβριακής κ. Αποστολοπούλου – Κόγια Θωμαή. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.

à 13 Μαρτίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε εκδρομή (στα πλαίσια του διδακτικού ωραρίου) στη Λαμία. Επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο της Λαμίας, στο Κάστρο της πόλης και κατόπιν παρακολουθήσαμε στα πλαίσια των Μαθητικών Αγώνων Θεάτρου το θεατρικό έργο του Δ. Ψαθά «Φωνάζει ο κλέφτης», ανεβασμένο από το ΕΠΑΛ Καρύστου, στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας. (Φωτογραφίες από την εκδρομή εδώ).

à 10 Φεβρουαρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής σε συνεργασία με το Δήμο Ξυνιάδας προχώρησε σε δενδροφύτευση στον περιβάλλοντα χώρο του Σχολείου. Υπό την καθοδήγηση του καθηγητή κ. Σταφύλη Αποστόλου και με τη βοήθεια του αντιδημάρχου κ. Αποστολόπουλου Γρηγορίου, φυτεύθηκαν περίπου 50 δενδρύλλια στο προαύλιο του Σχολείου. Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ.

à 30 Ιανουαρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής τιμώντας τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών

à 22 Ιανουαρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έκοψαν τη βασιλόπιτα. Τυχερή η Ελένη Παρούση. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν: οι κ. Κόγια Θωμαή και Καραπλή Πελαγία από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, ο Αντιδήμαρχος Δήμου Ξυνιάδας και μέλος της Σχολικής Επιτροπής του Γυμνασίου κ. Γρηγόρης Αποστολόπουλος, η Δημοτική Σύμβουλος κ. Σαμαρά Αικατερίνη, οι καθηγητές και οι μαθητές του Σχολείου. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.

à 23 Δεκεμβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής.

à 22 Δεκεμβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε εκδήλωση για το πνευματικό νόημα των Χριστουγέννων, με επιμέλεια του Θεολόγου του Σχολείου μας κ. Μουστάκα. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.

à 21 Νοεμβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής τιμώντας τα Εισόδια της Θεοτόκου εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής

à 17 Νοεμβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε εκδήλωση τιμής της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, με την επιμέλεια της κ. Σβαρνιά. Φωτογραφικά στιγμιότυπα μπορείτε να δείτε εδώ.

à 28 Οκτωβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής συμμετείχε στον Εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940 (Δοξολογία, Κατάθεση Στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, Μαθητική Παρέλαση). Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την παρέλαση μπορείτε να δείτε εδώ.

à 27 Οκτωβρίου 2008: Στην Αίθουσα Εκδηλώσεων έλαβαν χώρα οι εορταστικές εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου του «ΟΧΙ». Παρόντες ο Αιδεσιμ. Αθανάσιος Τσιούμας, ο Δήμαρχος Ξυνιάδος κ. Γεώργιος Κοντονάσιος και ο εκπρόσωπος της εταιρίας Α.Β.Ε.Κ. Δ. ΝΟΜΙΚΟΣ κ. Τσιαγκλάνης. Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τη γιορτή μπορείτε να δείτε εδώ.

à 22 Οκτωβρίου 2008: Στο Γυμνάσιο Ομβριακής έγινε ενημέρωση των μαθητών για τις ενέργειες σε περίπτωση σεισμού και πραγματοποιήθηκε προληπτική άσκηση.

à 21 Οκτωβρίου 2008: Στο Γυμνάσιο Ομβριακής έγινε παρουσίαση του έργου «Θυρίδες Νεανικής Επιχειρηματικότητας» (ΥΠΕΠΘ - Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς), από την κ. Τσακίρη.

à 6 Οκτωβρίου 2008: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στη Μονή Αγίου Αθανασίου Ομβριακής, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Φθιώτιδας κ. Νικολάου, παρουσία του Δημάρχου Ξυνιάδας,  των πολιτικών και Στρατιωτικών Αρχών της περιοχής και πλήθους κόσμου, τιμώντας τη μνήμη του Αγίου Ιωάννου του Ερημίτου, του οποίου η κάρα φυλάσσεται στη Μονή.

Αναμνηστική φωτογραφία των μαθητών του Γυμνασίου Ομβριακής με το Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδας κ. Νικόλαο