2009 - 2010

14 Iουνίου 2010: Πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση των πολιτιστικών δραστηριοτήτων και του Περιβαλλοντικού προγράμματος για το σχολικό έτος 20092010. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν:

Α) Η εργασία των μαθητών της Β΄ Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση της κ. Λούκα Κωνσταντίνας με θέμα: «Η ΥΦΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ»

Β) Η Εργασία στα πλαίσια  της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: «Η ΟΜΒΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ» από ομάδα 15 μαθητών υπό την καθοδήγηση του κ. Σωτηρόπουλου Γεωργίου και της κ. Λαΐου Χριστίνας.

Γ) Η Χορωδία του Σχολείου παρουσίασε 4 τραγούδια υπό την καθοδήγηση της κ. Τσάπρα Αποστολίας, μουσικού του Γυμνασίου Ομβριακής.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου Ομβριακής κ. Κόγια Θωμαή, Καραπλή Πελαγία και Ευαγγελοπούλου Γιαννούλα, ενώ ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η επίσκεψη του Νηπιαγωγείου Ομβριακής. (φωτό)

30 Απριλίου 2010: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε την ημερήσια εκδρομή του στο Βόλο—Πήλιο, επισκεπτόμενο το Μουσείο του Βόλου και τη Μακρυνίτσα. (φωτό)

23 Απριλίου 2010: Το Γυμνάσιο Ομβριακής τιμώντας τη μνήμη του Αγίου Γεωργίου, πολιούχου της κωμόπολης εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου.

24 - 25 Μαρτίου 2010: Το Γυμνάσιο Ομβριακής τίμησε την επέτειο της εθνεγερσίας με σχολική γιορτή με την επιμέλεια της κ. Σβαρνιά Παναγιώτας. Την 25η Μαρτίου πραγματοποιήθηκε Δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η καθηγήτρια του Σχολείου μας κ. Λούκα Κωνσταντίνα. Ακολούθησε τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, μαθητική παρέλαση και οι εκδηλώσεις έληξαν με χορευτικά από το Δημοτικό Σχολείο και το Γυμνάσιό μας στη πλατεία της κωμόπολης. (φωτό, βίντεο)

16 Μαρτίου 2010: Το Γυμνάσιο Ομβριακής πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο STAR Κεντρικής Ελλάδας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά studios του σταθμού και φιλοξενήθηκαν στη Ραδιοφωνική Εκπομπή του κ. Σιμόπουλου, η οποία μεταδιδόταν ζωντανά. Κατόπιν το σχολείο μας επισκέφτηκε το Λαογραφικό Μουσείο Λαμίας. (Φωτογραφίες)

12 Φεβρουαρίου 2010: Αποκριές 2010! (Φωτό εδώ)

29 Ιανουαρίου 2010: Το Γυμνάσιο Ομβριακής τίμησε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών εκκλησιαζόμενο στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής.

15 Ιανουαρίου 2010: Έγινε η κοπή πίτας για το 2010. Παρούσες στην εκδήλωση η πρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ομβριακής κ. Κόγια Θώμη και το μέλος του Δ.Σ. κ. Καραπλή Πελαγία. Ο τυχερός της κοπής ήταν ο μαθητής της Α΄ Τάξης Ντελής Δημήτριος ο οποίος πήρε ως δώρο βιβλία από το Γυμνάσιο Ομβριακής και συμβολικό χρηματικό ποσό από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων (φωτό)

23 Δεκεμβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής. Τις τελευταίες ώρες έγινε εκδήλωση στο Σχολείο με την επιμέλεια του Θεολόγου κ. Μουστάκα με θέμα την πνευματική διάσταση των Χριστουγέννων (φωτό)

26 Νοεμβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ομβριακής.

17 Νοεμβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής τίμησε την επέτειο του Πολυτεχνείου.

28 Οκτωβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής συμμετείχε στον Εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940 (Δοξολογία, Κατάθεση Στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων, Μαθητική Παρέλαση). Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την παρέλαση μπορείτε να δείτε εδώ

27 Οκτωβρίου 2009: Σε μια σεμνή εκδήλωση το Γυμνάσιο Ομβριακής τίμησε την επέτειο του «ΟΧΙ». Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αιδεσιμολογιότατος Αθανάσιος Τσιούμας, ο Αντιδήμαρχος Ομβριακής κ. Αποστολόπουλος Γρηγόριος, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ομβριακής κ. Κόγια Θωμαή, ο πρώην Δήμαρχος Ξυνιάδας και εκπρόσωπος της εταιρίας ΑΒΕΚ Δ. ΝΟΜΙΚΟΣ, ο οποίος εκ μέρους της εταιρίας βράβευσε τους πρωτεύσαντες μαθητές του Σχολείου και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ομβριακής κ. Καραπλή Πελαγία και Ευεγγελοπούλου Γιαννούλα.

6 Οκτωβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στη Μονή Αγίου Αθανασίου Ομβριακής τιμώντας τη μνήμη του Αγίου Ιωάννη του Ερημίτη του οποίου η κάρα φυλάσσεται στη Μονή.

14 Σεπτεμβρίου 2009: Το Γυμνάσιο Ομβριακής εκκλησιάστηκε στη Μονή Αγίου Αθανασίου Ομβριακής τιμώντας την Ύψωση του Τιμίου Σταυρού (τοπική εορτή)

11 Σεπτεμβρίου 2009: τελέστηκε στο Γυμνάσιο Ομβριακής ο Αγιασμός για το νέο Σχολικό Έτος από τον Αιδεσιμολογιότατο Αθανάσιο Τσιούμα, παρουσία του Δημάρχου Ξυνιάδας κ. Κοντονάσιου Γεωργίου, της προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ομβριακής κ. Κόγια Θωμαής, των μελών του Συλλόγου κ. Καραπλή Πελαγίας και κ. Ευαγγελοπούλου Γιαννούλας. [Φωτογραφίες]